Mufy kablowe – Jakie wybrać? Gdzie kupić?

0
1330

Jednym z podstawowych elementów mechanicznej ochrony złączy to tak zwane mufy kablowe, które wykorzystujemy głównie do łączenia kabli. Sięgniemy również po nie wtedy, kiedy chcemy wykonać rozgałęzienie, izolację, bądź bezpieczne zakończenie kabli.

Wielu producentów, czy dystrybutorów dzieli mufy na dwa główne rodzaje: mufy przejściowe i mufy przelotowe. Pierwsze z nich przeznaczone są do łączenia kabli różnego rodzaju np. kable 3 fazowe z izolacją papierowo-olejową i kable z izolacją z termoplastycznych tworzyw sztucznych. Zaś drugie wykorzystywane są znacznie częściej, gdyż służą do połączeń kilku odcinków tego samego rodzaju przewodów.

  1. Mufy kablowe
  2. Wysokiej jakości mufy kablowe
  3. Jak wybrać odpowiednie łączenia kabli?

Mufy kablowe

Na rynku możemy spotkać różne mufy kablowe, które dzielimy na:

  • mufy żelowe,
  • mufy żywiczne,
  • mufy taśmowe,
  • mufy hybrydowe, czyli stanowiące połączenie dwóch pierwszych taśmowych i żywicznych,
  • mufy termokurczliwe,
  • oraz mufy zimnokurczliwe.

Cały ten osprzęt ma za zadanie nie tylko łączenie izolacyjne kabli. Mufy elektryczne sprawiają, że kable mają większą odporność na działanie wilgoci i bez obaw mogą być stosowane przy niskich temperaturach.

Mufy żelowe stosuje się wtedy, gdy mamy do czynienia z kablami niskonapięciowymi. Dostępne są w różnych rozmiarach, przekroju kabla i kształtach. W środku wypełnione są specjalnym żelem na bazie sylikonu, dzięki czemu mufa odporna jest na temperatury od -45ºC do aż +100ºC.

Mufy żywiczne zrobione są z taśmy uszczelniającej oraz tworzywa sztucznego. W środku wypełniaczem jest żywica poliuretanowa, która powstała z dwóch składników: żywicy w formie płynnej i utwardzacza. Mufy te odporne są na uszkodzenia mechaniczne.

Mufa taśmowa – jak sama nazwa wskazuje – zawiera taśmę izolacyjną z papieru impregnowanego, przewodzącą i wzmacniającą.

Mufa hybrydowa to połączenie wcześniej wspomnianych muf taśmowych i żywicznych. Po wyprodukowaniu złącza taśm wtłacza się żywicę otrzymując wysokiej jakości mufy kablowe.

Najbardziej popularne w Polce mufy kablowe to mufy termokurczliwe, czyli rury wykonane z usieciowanych poliolefin. Za pomocą palnika lub opalarki rura obkurcza się tworząc bardzo dobre zabezpieczenie.

Mufy przelotowe zimnokurczliwe – do ich montażu nie potrzebujemy działania wysokich temperatur. Są bardzo elastyczne i odporne na wilgoć.

Wysokiej jakości mufy kablowe

Wszystkie wymienione mufy nie tylko mają za zadanie rozgałęziać, łączyć i izolować od siebie kable. Ich funkcją jest również zabezpieczenie przed wyciekami syciwa zawartego w papierowej izolacji oraz zapewnienie solidnej przeszkody dla wilgoci, która niekiedy mogłaby dostać się do wnętrza – a jak wiadomo – nie powinna.

Dodatkowo, ogromna ilość muf przelotowych pełni rolę bezpiecznej izolacji przed potencjalnymi uszkodzeniami mechanicznymi, ponieważ wykonane są one z najlepszej jakości elementów i materiałów.

W naszej ofercie sklepu https://sklep.elus.pl/  znajda Państwo izolacje o różnej klasie ochrony do różnych zastosowań. Posiadamy różne mufy kablowe. Na stronie mogą Państwo sprawdzić dostępność produktu oraz informacje o technologii, w jakiej zostały wykonane.

Jak wybrać odpowiednie łączenia kabli?

Przy wyborze tego typu osprzętu należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Między innymi uniwersalność, stopień trudności montażu, czy umiejętności osoby, która będzie instalować mufy. Każdy produkt dostępny na rynku zawiera dane techniczne i informacje jakie kable z jakimi możemy łączyć, ich ilość, przekroje żył, przeznaczenie kabli, czy napięcie prądu. Nie zważając na to, po jaki typ muf sięgnie instalator, ich montaż jest niezwykle łatwy, co wynika z konstrukcji samych muf.

Mimo tego, głębsza analiza pomoże dokonać najtrafniejszego wyboru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here