Nitkowanie zębów przez dziecko

Oczyszczanie uzębienia nie obejmuje jedynie szczotkowania zębów odpowiednio dobraną szczoteczką i pastą. Kompleksowa higiena jamy ustnej musi być wzbogacona także o regularne usuwanie zanieczyszczeń z przestrzeni międzyzębowych. Jednym z narzędzi do tego służących jest nić do zębów. Korzystanie z niej wymaga jednak zdolności manualnych, dlatego też zakładamy że dzieci nie mogą jej stosować. Czy powinniśmy zignorować konieczność oczyszczania przestrzeni międzyzębowych u maluchów, czy jednak od najmłodszych lat pomagać im nitkować zęby?

Dlaczego należy oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

Szczotkowanie zębów umożliwia pozbycie się jedynie 60% płytki nazębnej – nie stanowi wiec doskonałej ochrony przed próchnicą. Nawet włosie szczoteczek elektrycznych nie jest w stanie dosięgnąć powierzchni stycznych zębów. Miejsca te można oczyszczać irygatorem, specjalistyczną szczoteczką bądź nicią dentystyczną.

Czy dzieci mogą nitkować zęby?

Oczywiście, że tak! Rodzic powinien nadzorować szczotkowanie zębów do ukończenia przez dziecko 6 – 7 roku życia – i wtedy może także uczyć je nitkowania. Dopóki dziecko nie osiągnie takiej sprawności manualnej, by robić to samo – należy wykonywać oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych za nie. Jeżeli maluch ma większe przestrzenie międzyzębowe, można korzystać ze specjalistycznych szczoteczek, których używanie dziecko z pewnością opanuje o wiele prędzej.

Jak należy nitkować zęby?

Aby dobrze oczyścić przestrzenie międzyzębowe, należy odpowiednio korzystać z nici dentystycznej. Oto kilka zasad, które pozwolą poprawnie to uczynić:

  • urywamy długi kawałek nici, około 50 cm,
  • nawijamy ją na palce, mocno rozciągając,
  • delikatnie ruchami przód – tył wsuwamy nić między zęby, starając się nie kaleczyć dziąseł,
  • nitkujemy zęby górne, następnie dolne, nie pomijając żadnej przestrzeni międzyzębowej,
  • każda powierzchnia powinna być oczyszczana nową partią nitki,
  • oczyszczając, wykonujemy ruchy pionowe,
  • delikatnie wysuwamy nitkę z przestrzeni międzyzębowych.

Warto jest od najmłodszych lat nitkować zęby dziecka. Uchroni je to przed próchnicą oraz sprawi, że nawyk korzystania z nici dentystycznej zostanie z nim na zawsze. Jeżeli nie potrafimy dokładnie wynitkować maluchowi zębów, bądź kaleczymy przy tym dziąsła – udajmy się do stomatologa po instruktaż.

Szeroki wybór nici dentystycznych znajdziesz w sklepie internetowym Denthelp.pl: https://denthelp.pl/higiena-jamy-ustnej/nici-dentystyczne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here