Skanery PET służą do wykrywania wczesnych zmian nowotworowych, określania stopnia złośliwości raka oraz stadium jego rozwoju, a także wykrycia przerzutów, oceny żywotności komórek nowotworowych i weryfikacji skuteczności leczenia. Aparaty PET-CT mają także zastosowanie w diagnostyce chorób serca i mózgu. Co warto wiedzieć o skanerach PET-CT? Jakie funkcje mają najnowocześniejsze aparaty?
PET – z ang. positron emission tomography, czyli pozytronowa tomografia emisyjna, to badanie, które umożliwia uzyskanie trójwymiarowego obrazu ciała pacjenta, a przez to pozwala na ocenę zmian metabolicznych zachodzących w komórkach.
Dzięki temu możliwe jest postawienie precyzyjnej diagnozy, wczesne wykrycie nowotworu, a więc – w rezultacie – większe szanse na wyleczenie choroby. Badanie wykorzystywane jest także w diagnozowaniu pewnych schorzeń kardiologicznych i neurologicznych.
Jakie funkcje mają nowoczesne skanery PET?
Nowoczesne skanery PET-CT – dzięki detekcji cyfrowej – charakteryzują się wysokiej jakości obrazem. System PET-CT Vereos marki Philips oferuje np. znaczącą poprawę trzech głównych parametrów – m.in. blisko dwukrotnie wyższą rozdzielczość objętościową i dwukrotnie większy przyrost czułości w porównaniu z tradycyjnymi aparatami analogowymi. Dzięki detekcji fotonów i technologii cyfrowego zliczania fotonów światło scyntylatora przekształcane jest bezpośrednio w sygnał cyfrowy, bez szumu analogowego.
Nowoczesne skanery PET-CT wyposażone są także w funkcje zwiększające komfort pacjenta. System Vereos jest np. wyposażony w najkrótszy tunel gantry z dostępnych na rynku. Ponadto, dzięki funkcji iDose możliwe jest uzyskanie wysokiej jakości obrazu przy niskiej dawce promieniowania. Zobacz przykładowy skaner na stronie producenta Philips Helathcare: philips.pl/healthcare/product/HC882446/vereos-cyfrowy-system-petct-pierwszy-i-jedyny-na-wiecie-w-peni-cyfrowy-system-petct
Co więcej, dzięki zdalnemu monitorowaniu stanu aparatu możliwe jest zaoszczędzenie czasu na jego naprawę. Wizualna diagnostyka umożliwia bowiem serwisantowi przybycie na miejsce naprawy z wiedzą o problemie i właściwymi częściami.
Badanie PET/CT – stosowane nie tylko w diagnostyce nowotworów
Badanie PET/CT pozwala uzyskać dokładne wyniki, a przez to jest coraz częściej wykorzystywane w diagnostyce.
Służy nie tylko do rozpoznawania nowotworów – np. raka piersi, płuc, szyjki macicy, przełyku, chłoniaków czy guzów mózgu, ale także do określenia stopnia zaawansowania choroby i oceny skuteczności leczenia. Wykorzystywane jest również w poszukiwaniu tzw. ogniska pierwotnego u pacjentów ze stwierdzonymi zmianami przerzutowymi i przy planowaniu radioterapii.
Badanie PET/CT służy także do oceny ogniska odpowiedzialnego za padaczkę i choroby Alzheimera. W kardiologii pozwala z kolei m.in. ocenić żywotność mięśnia sercowego u pacjentów po zawale.