Zasilacz ATX - kompendium wiedzy

Zasilacz utożsamiany jest z jednym z najważniejszych podzespołów w każdym komputerze. Najczęściej kupowanym produktem jest taki typu ATX. Właściwie dobrany zasilacz odpowiada za stabilność systemu oraz gwarantuje opcję rozbudowy oraz udoskonalenia bądź wzmocnienia zestawu komputerowego.

W komputerach z obudową typu tower stosuje się najczęściej zasilacze formatu ATX – ich wybór na rynku branżowym jest ogromny. Potencjalni klienci wybierać mogą już wśród zasilaczy o mocy od 300 do 1700 W. Standardowy zasilacz to podzespół o klasycznych wymiarach 15 x 14 x 8,6 cm (szerokość, głębokość, wysokość).
Jeśli zdecydujemy się na zakup zasilacza o większej mocy, liczyć się będziemy musieli z większą, bo dłuższą obudową sprzętu i wówczas większy wymiar dotyczyć będzie głębokości zasilacza.

O tym, jaką moc zasilacza warto wybrać, decyduje głównie karta graficzna oraz procesor. I tu wartości mogą się różnić w zależności od wydajności i poboru mocy. Przyjmuje się, że karta graficzna pobiera około 60-70% energii, procesor zaś odpowiada za pobór od 25 do 30% energii.

Jeśli jesteśmy właścicielami komputera wyposażonego w kartę graficzną typu ekonomicznego, wybierzmy zasilacz o jednej z najmniejszych mocy – 300 lub 400 W. Jeśli nasz komputer wyposażony został w kartę graficzną zaliczaną do typu wydajnej, dobrze sprawdzi się zasilacz o mocy 500 – 600 W. W przypadku, gdy nasz sprzęt wyposażony jest w mega wydajną i dedykowana kartę graficzną, zasilacz nie powinien mieć mniejszej mocy niż 600 W.

Główne wyznaczniki dobrego zasilacza to przede wszystkim wydajność, pełnia bezpieczeństwa i maksymalnie wysoka energooszczędność. Wybierając właściwy podzespół sprawdźmy, czy posiada certyfikat sprawności dla napięcia 115 V oraz napięcia 230 V, który obowiązuje w UE. Tańsze modele nie będą miały tego certyfikatu i takimi nie warto się interesować.

Aby zasilacz pracował cicho, powinien być dobrze chłodzony. A za to odpowiada wyposażenie w wentylatory, choćby takie o średnicy 135 mm. Dzięki systemowi praca zasilacza jest dużo bardziej komfortowa. Niektóre z modeli zasilaczy dostępnych na rynku wyposażone są także w mechanizm automatycznej regulacji obrotów wentylatora i tym też warto się zainteresować.

Power Factor Correction to układ poprawy współczynnika mocy. Współcześnie warto wybierać jedynie modele aktywne – pasywne przeszły już do lamusa.

Niezwykle ważne w bezawaryjnej pracy komputera są także filtry. Te zabezpieczają przed wystąpieniem spięć czy awarii. W zasilaczu filtry również powinny się znaleźć. A jakiego rodzaju filtrów szukać? Ich typu wyszczególnia wykaz poniżej:
• OCP – zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe
• OVP – ochrona nadmiarowo-napięciowa
• UVP – zabezpieczenie niedomiarowo-napięciowe
• SCP – ochrona zwarciowa
• OTP – zabezpieczenie temperaturowe
• OPP – ochrona przeciążeniowa

Większość modeli zasilaczy dostępnych na rynku to sprzętu Single Rail, a inne zaś wyróżnia formuła Multi Rail.

Typ Single Ray gwarantuje większą stabilność i zdecydowanie lepsze efekty dla zwiększania mocy sprzętu komputerowego ogólnie. Multi Ray to wyznacznik lepszych zabezpieczeń. W każdym przypadku wybierajmy spośród cenionych i uznanych marek. Koniecznie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here