Profesjonalny fotel gamingowy – co musisz wiedzieć przed zakupem?

0
2035

Dla wielu osób granie w różnego rodzaju gry komputerowe czy konsolowe to coś więcej niż tylko sposób spędzania wolnego czasu. Coraz częściej granie w gry odbywa się nie w pojedynkę, ale w grupie znajomych osób. Tym samym, rozgrywka staje się spotkaniem towarzyskim, w trakcie którego wspólnie spędza się czas poprzez uczestnictwo w grze. Granie w gry komputerowe jest także dla wielu osób formą hobby – gry pozwalają na odkrywanie fantastycznych i niesamowitych krain, rozwijają wyobraźnię, przedstawiają ciekawe scenariusze fabularne. Ponadto, gry mają także wartość kolekcjonerską. Naprzeciw rosnącej popularności tej formy aktywności wychodzą producenci krzeseł oraz foteli, tworzący liczne modele siedzisk przeznaczonych do używania podczas wielogodzinnych rozgrywek.

Fotel gamingowy – jak wybrać właściwy?

Wiele osób podejmujących decyzję o zakupie fotela gamingowego jest zdziwiona szeroką rozpiętością cen poszczególnych dostępnych produktów. Najtańszy fotel gamingowy może kosztować od 200-300 złotych; najdroższe modele przekraczają kwoty trzycyfrowe i bywają wykonywane na zamówienie.

Podstawowym powodem dużej popularności foteli gamingowych jest ich wpływ na zdrowie użytkujących je graczy. Wiąże się z to z faktem, że w gry komputerowe oraz konsolowe gramy najczęściej, przebywając w pozycji siedzącej. Jest to pozycja niezdrowa dla naszego kręgosłupa na wszystkich jego odcinkach. Szczególnie niezdrowe okazuje się przebywanie w pozycji siedzącej, gdy spędzamy w niej kilka długich godzin bez przerwy. Sytuacja ta dotyczy często graczy, który potrafią spędzić całe popołudnie w obrębie fotela.

Z tego powodu dokonując zakupu fotela gamingowego, warto zwrócić uwagę na te elementy jego budowy, które mają wpływ na usytuowanie naszego organizmu. Najważniejszymi punktami są oczywiście zagłówek oraz podłokietniki; dobrze jeśli zagłówek będzie regulowany, co pozwoli na jego dopasowanie do wzrostu osoby siedzącej. Powinien być także lekko wypukły oraz miękki. Podłokietniki powinny być ułożone w taki sposób, by spoczywające na nich ręce odpoczywały od pracy z joystickiem i padem. Dobrze, jeśli również podłokietniki są regulowane i pozwalają na ustawienie optymalnego ergonomicznego położenia.

Fotel gamingowy – pozostałe ważne parametry

Z perspektywy ergonomii siedzenia, równie istotna jest sama konstrukcja. Dobre krzesło dla gracza powinno być wykonane z trwałego materiału, a ogólny kształt przypominać tzw. układ kubełkowy. Dzięki temu sylwetka gracza będzie utrzymywana w tej samej zdrowej pozycji przez cały czas siedzenia. Ponadto, w konstrukcji większości foteli gamingowych uwzględniono zapotrzebowanie na poruszanie się – wykonywanie nagłych ruchów, zwrotów, możliwość swobodnego przemieszczania się na fotelu po podłodze.

Materiał wykonania również jest istotny. Siedząc na dobrym fotelu gamingowym, nie powinniśmy się ślizgać, ani tym bardziej przylepiać do jego powierzchni. Najlepszym rozwiązaniem jest fotel z ekologicznej skóry, która łatwo się czyści i jest stosunkowo wytrzymała. Warto również zwrócić uwagę na kółka zwieńczające nogi fotela. Najlepsze są wykonane z kauczuku lub gumy – gwarantują możliwość płynnego przemieszczania się na krześle.

Istotne może okazać się także maksymalne obciążenie fotela. W zależności od tego, jakie i ile osób będzie z niego korzystać, należy uwzględnić możliwość jego przeciążenia. Dlatego lepiej sięgnąć po modele bardziej niż mniej wytrzymałe. Maksymalne obciążenie fotela określa dopuszczalny ciężar osoby na nim spoczywającej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here