Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jaka jest różnica pomiędzy tradycyjnym rentgenem a tomografią komputerową. Zdarza się, że laicy używają tych pojęć na zmianę. Jest to ogromny błąd, bo badania te dają zupełnie inny wynik. Jaka jest różnica?
Rentgen
Prześwietlenie, rentgen, czy RTG to po prostu różne nazwy tego samego badania. Jego efektem jest zdjęcie, na którym wyraźnie widoczne są twarde tkanki, a miękkie są praktycznie niewidoczne. Obraz rejestrowany jest na skutek wysyłki promienia rentgenowskiego na badaną część ciała pacjenta. Wykonuje się badania różnych części ciała, w tym głowy i zębów. Panoramiczne zdjęcia stomatologiczne są wykorzystywane często do oceny stanu zdrowia uzębienia oraz śledzenia przebiegu korzeni zębowych. Na ich podstawie można podjąć decyzje dotyczące dalszego leczenia. Uzyskiwany dzięki rentgenowi wynik, to zdjęcie 2d.
Tomografia komputerowa
W skrócie nazywana jest TK lub CT. Wykorzystuje ona promieniowanie rentgenowskie po to by uzyskiwać przekroje badanego ciała lub obiektu. Tomograf wykonuje wiele zdjęć rentgenowskich w krótkim czasie, a następnie łączy je w trójwymiarowy obraz. Dzięki temu pozwala na lepszą, dokładniejszą i szybszą diagnostykę. Otrzymane obrazy można też przetwarzać cyfrowo. Promieniowanie emitowane przez tomograf teoretycznie może być szkodliwe dla zdrowia. W praktyce, udowodniono, że ilości promieniowania są niewielkie. Mimo to, wciąż dokłada się starań by minimalizować dawkę promieniowania, na której działanie narażony jest pacjent. Tomografia komputerowa może obejmować właściwie wszystkie fragmenty ciała. Wykorzystywana jest także do badań archeologicznych.
Gdzie się badać?
Badania rentgenowskie i tomograficzne wykonywane są w szpitalach i poradniach przyszpitalnych. Zazwyczaj jednak są w nich spore kolejki, a badania wykonuje się jedynie ze skierowaniem. Alternatywą są zdjęcia 2d i 3d wykonywane w specjalistycznych gabinetach radiologicznych, takich jak https://tomo3d.pl/ z Łodzi. W takim gabinecie można wykonać wszystkie niezbędne zdjęcia stomatologiczne i laryngologiczne.