tablet graficzny

Tablety graficzne od lat zdobywają uznanie grafików komputerowych, od lat też rośnie ich popularność. Przeglądając ofertę rynkową, z łatwością znajdziemy szerokie spektrum urządzeń różniących się zarówno możliwościami, jak i ceną. 

Podstawowe rodzaje tabletów

Najważniejszym zadaniem stawianym przed tabletami jest pomoc w tworzeniu i edycji dokumentów graficznych. Operowanie piórkiem jest zdecydowanie bardziej intuicyjną metodą pracy niż wykonywanie tych samych działań przy pomocy myszki i klawiatury, nie bez znaczenia jest też dużo większa dokładność i precyzja. Co jednak sprawia, że w cennikach występują urządzenia kosztujące od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych? Przyjrzyjmy się trzem podstawowym typom tabletów.

Klasyczny tablet piórkowy. Urządzenie o najprostszej konstrukcji i najniższej cenie. Ruch rysika po powierzchni tabletu widoczny jest w czasie rzeczywistym na ekranie monitora, co ważne odtworzeniu podlega nie tylko rysowany kształt, ale też poziom nacisku. Ten model, dzięki swojej cenie stanowi doskonałą przepustkę do świata cyfrowej grafiki, jednak oferowane możliwości sprawiają, że sprawdzi się także w zastosowaniach profesjonalnych. 

Tablet z wyświetlaczem. W tym przypadku powierzchnię tabletu stanowi ekran zdolny do wyświetlania obrazu, nad którym pracuje użytkownik. Wrażenie jest zbliżone do pracy z tradycyjnym podłożem w rodzaju kartki papieru lub płótna malarskiego – obraz powstaje dosłownie pod piórem, jest to więc proces najbardziej naturalny, który nie przysporzy problemów nawet początkującym użytkownikom.

Tablet z wyświetlaczem i komputerem. Urządzenie z górnej półki, tak jakościowej, jak i cenowej. Stanowi samodzielne, autonomiczne rozwiązanie, do pracy nie wymaga zewnętrznego komputera – wyposażony jest w podzespoły o wydajności, która niejeden pecet może wpędzić w kompleksy. Użytkownik zyskuje całkowitą niezależność i wszechstronność pozwalającą na pracę w dowolnych warunkach.

O czym warto wiedzieć przed wyborem tabletu?

Decydując się na zakup tabletu, trzeba zwrócić uwagę na kilka cech, które w znaczący sposób mogą poprawić jakość pracy. Najważniejsze wyróżniki poszczególnych modeli to wielkość powierzchni roboczej i czułość piórka. Dostępny obszar rysowania bezpośrednio wpływa na komfort tworzenia, warto więc dobrać wielkość odpowiednią do rodzaju dokumentów, z jakimi najczęściej pracujemy. Czułość piórka przekłada się na ilość rozpoznawanych przez urządzenie poziomów nacisku – tu zasada jest prosta: im więcej, tym lepiej. Istotne znaczenie dla wygody obsługi ma dostępność przycisków umożliwiających szybki dostęp do wybranych funkcji lub programów oraz sposób łączności z komputerem. 

Podjęcie decyzji zakupowej w znakomity sposób ułatwia strona dostępna pod adresem https://itmedia.pl/kategoria-produktu/sprzet/tablety/. Należy ona do firmy IT Media specjalizującej się w dostarczaniu rozwiązań dla branży kreatywnej. Znajdziemy tu nie tylko starannie wybrany asortyment urządzeń, ale też ogromne pokłady wiedzy i przydatnych informacji. Skorzystanie z pomocy profesjonalistów to nie tylko oszczędność czasu i pieniędzy, ale też gwarancja dobrania modelu dedykowanego do konkretnych potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here