Czytniki kodów kreskowych

Dzięki stosowaniu kodów kreskowych możliwy jest szybki odczyt cech charakterystycznych danego towaru. Czytniki kodów kreskowych można spotkać w większości zakładów i firm, które działają w bardzo zróżnicowanych branżach. Właśnie dlatego postanowiliśmy przygotować artykuł, w którym omówimy zasadę działania czytników kodów kreskowych oraz rodzaje skanerów kodów kreskowych. Zgromadzone informacje z pewnością okażą się przydatne podczas wyboru konkretnego narzędzia.

Zasada działania czytników kodów kreskowych

Czytniki kodów kreskowych mają ściśle określone zadania. Odpowiadają za odczyt, rozkodowanie oraz przesłanie rozkodowanych informacji do komputera. W tym procesie niebagatelną rolę odgrywa wiązka światła. Odczytuje ona sygnał, który jest odbijany przez jasne elementy kodu. Fotodioda umieszczona w czytniku rejestruje obraz złożony z sygnałów elektrycznych o zróżnicowanym natężeniu. Długość sygnału jest uzależniona od grubości kreski kodu. Impulsy po odebraniu są następne dekodowane i zamieniane na cyfry, litery oraz znaki. Wszystkie dane są zapisywane w komputerze.

Omawiając zasadę działania czytników kodów kreskowych, warto wspomnieć o skanerach typu imager. Wyróżniamy dwa typy skanerów imager – linear oraz area. Czytniki typu linear rejestrują wyłącznie kody jednowymiarowe. Nie są wyposażone w żadne elementy ruchome. Skanery area imager wykorzystują technologię, która jest powszechnie stosowana w kamerach cyfrowych. W czasie skanowania czytnik wykonuje zdjęcie kodu. Na tej podstawie dokonuje następnie dekodowania. Skanery area imager mogą odczytywać zarówno kody jednowymiarowe, jak i dwuwymiarowe. Ich niepodważalnym atutem jest także szybkość działania.

Rodzaje skanerów kodów kreskowych

Do najbardziej popularnych czytników kodów kreskowych zaliczamy urządzenia stacjonarne, bezprzewodowe oraz przemysłowe. Skanery stacjonarne łączą się z komputerem przez kabel RS232, KBW lub popularny USB. Zazwyczaj skaner stacjonarny jest dodatkowo wyposażony w specjalną podkładkę, co pozwala na skanowanie w dwójnasób. Pierwszym sposobem jest umieszczenie kodu pod skanerem, a drugim jest przyłożenie do kodu czytnika wyjętego z podstawki.

Skanery bezprzewodowe nie wymagają stałego połączenia z komputerem. Urządzenia te wykorzystują zazwyczaj technologię radiową lub Bluetooth. Dzięki skanerom bezprzewodowym możliwe jest odczytanie kodów kreskowych z trudno dostępnych miejsc. Takie urządzenia są dużo bardziej mobilne.

Kilka słów warto także poświęcić skanerom przemysłowym. Jak sama nazwa wskazuje, są one przeznaczone do pracy w trudnych warunkach. Często są narażone na działanie niekorzystnych temperatur, wysokiej wilgotności oraz dużego poziomu zapylenia. Dlatego też w ich przypadku kluczowe znaczenie ma obudowa, która chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz wnikaniem pyłu i wilgoci. Skanery przemysłowe są najczęściej wykorzystywane w halach przemysłowych, hurtowniach, magazynach oraz chłodniach. Niektóre modele pozwalają na odczyt kodów kreskowych ze znacznej odległości.

Jeśli chcesz poznać szczegółową ofertę oraz specyfikację konkretnych modeli, to zajrzyj na stronę https://www.4labels.pl/czytniki-kodow.html. Znajdziesz tam duży wybór czytników kodów kreskowych. Bez trudu wybierzesz urządzenie, które w 100% spełnia wymagania Twojej firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here