Frezy palcowe do metalu zwane również trzpieniowymi są narzędziami skrawającymi składającymi się z chwytu, który jest trzpieniem, ostrza tnącego śrubowego. Istotny jest materiał z jakiego jest on produkowany gdyż decyduje on o możliwościach skrawania jak i ich wytrzymałości i twardości. Frezy palcowe produkowane są z wysokiej jakości stali szybkotnącej HSS, która posiada twardość 62 HRC i może wykonywać prace w materiałach o twardości 35 HRC, oraz ze stali szybkotnącej kobaltowej HSSE z dodatkiem 5% kobaltu, dzięki któremu narzędzie ma swojej twardości 64 HRC a skrawać może w materiałach o maksymalnej twardości 37 HRC ( frezy palcowe do metalu cena ) , narzędzie jest nie tylko twardsze lesz ma ono dodatkowe cech jak możliwość skrawania w trudnych warunkach jak i wysokich temperaturach. Zbyt wielka ilość kobaltu prowadzi do uszkodzenia i kruszenia się narzędzia i właśnie z tego względu jest go tylko 5%.
Zastosowania frezów palcowych
Frezy produkowane przez firmy taki jak: firma Fanar z Ciechanowa, Fenes z Siedlec i Dolfamex pochodzącej z Jeleniej Góry. Wyróżniamy trzy grupy frezów: frezy posiadające chwyt walcowy, do których zaliczmy frezy: czteropiórowe posiadające chwyt walcowy – NFPa, NFPG – frezy przeznaczone do rowków dwupiórowe oraz frezy mające chwyt na stożku Morse’a – NFPc. frez ten składa się z ostrza, części chwytowej oraz gwintu mocującego. frezy posiadające chwyt walcowy posiadają normę DIN 1835 – A, swoje zastosowanie znajduje przy frezach z mniejszą średnicą. Frezy z chwytem walcowym i spłaszczeniem weldona DIN 1835 – B stosuje się przy frezach o większych średnicach, dzięki temu jest możliwość obrotu narzędzia w oprawce. Frezy z chwytem stożkowym DIN 228 – A stosuje się przy większych rozmiarach freza, który montowany jest dzięki śrubie ściągającej. Dzielimy frezy również biorąc pod uwagę kształt powierzchni roboczej: frezy z czołem prostym, kulistym oraz kształtowe.
Frezy walcowo-czołowe posiadają ostrza skrętne, posiadające kąt 25 – 30 stopnie na części bocznej oraz czołowej. Frez może pogłębiać się pionowo w dół jeśli ostrza umieszczone na powierzchni czołowej są ostrzami centralnymi. Dzięki tej możliwości możemy wykonywać rowki na wpusty.
Frezy palcowe o normie DIN 850 są frezami do rowków Woodruffa, stosuje się ich do wykonywania rowków do wpustów czółenkowych. Dzielimy je na dwa rodzaje: z ostrzami prostymi oraz z ostrzami na przemian skośnymi. Frezy te zbudowane są z ostrzy skrawających, przewężenia oraz chwytu walcowego. Wyróżniamy również trzy możliwe rodzaje ostrzy skrawających: ostrza proste, ostrza skośne oraz ostrza na przemian skośne.
Frezy do rowków
Frezy do rowków są to frezy walcowo-czołowe, które mają możliwość wykonywania pracy bokiem oraz czołem narzędzia.
Wykonane są one ze stali szybkotnącej HSS jak i ze stali szybkotnącej kobaltowej HSSE z dodatkiem 5% kobaltu. Posiadają one odporność na ścieranie oraz tolerancję na wysokie temperatury. Można pracować nimi za pomocą maszyn konwencjonalnych, sterowanych numerycznie CNC i w maszynach posiadających mniejszą sztywność jak i również w wiertarkach pionowych ( https://artykulytechniczne.pl/frezy-trzpieniowe-palcowe-nfpg-din-327.html ) . W skład ich budowy wchodzi: część robocza posiadająca 2 ostrza centryczne oraz część chwytowa. Chwyt freza dzielimy na dwa rodzaje: z chwytem walcowym i z chwytem stożkowym. Frezy posiadające chwyt walcowy stosuje się przy frezach o mniejszej średnicy, w nim jest możliwość stosowania spłaszczenia Weldona, dzięki któremu narzędzie nie ma możliwość obrócenia się w oprawce. Frezy z chwytem stożkowym swoje zastosowanie znajdują w większych średnicach, ich mocowanie jest zdecydowanie stabilniejsze oraz pewniejsze od chwytu walcowego. Najczęściej stożek ten jest stożkiem Morse’a.