Jak chronić swoją prywatność podczas przeglądania Internetu

Internet ma wiele pozytywów, ale nie da się ukryć, że posiada także ciemniejszą stronę. Jeśli nie zadbamy o ochronę swojej prywatności, może się okazać, że nasze prywatne dane zostaną wykorzystane przeciwko nam. Dlatego też warto wykonać kilka prostych kroków, które oszczędzą nam potencjalnie wiele problemów w przyszłości. W takim razie, jak chronić swoją prywatność podczas przeglądania Internetu?

Używaj VPN-a

VPN, czyli Virtual Private Network, w dużym skrócie sprawia, że witryny, które odwiedzamy, nie widzą naszego prawdziwego adresu IP, a adres VPN-a. Nie tylko dzięki temu zachowujemy swoją lokalizację w sekrecie, ale możemy także na przykład odblokować blokady regionalne, łącząc się z serwerem ulokowanym w innym kraju.

Dobre VPN-y bez limitu danych są zwykle płatne, natomiast jest to wydatek, który warto ponieść. VPN sam w sobie nie ochroni nas przed wszystkimi zagrożeniami, ale jest solidną pierwszą linią obrony i zdecydowanie warto w niego zainwestować. Zwłaszcza, że większość VPN-ów to koszt rzędu jedynie kilku dolarów miesięcznie.

Rankingów i porównań najlepszych VPN-ów warto szukać na dobrych portalach technologicznych, takich jak Tech Polska. Unikniemy w ten sposób płacenia za usługę, która na przykład będzie powolna, zbugowana czy w rzeczywistości mało bezpieczna.

Zainstaluj dobry program antywirusowy

Dobre programy antywirusowe mogą m.in. blokować podejrzane witryny, chronić przed pobieraniem niebezpiecznych plików, czy włączać dodatkową ochronę podczas korzystania z witryn banków lub sklepów internetowych. Dlatego też antywirus jest niezbędny nie tylko do ochrony komputera ogółem, ale też do zabezpieczenia naszej aktywności internetowej.

Darmowy antywirus jest lepszy niż żaden, natomiast, zwłaszcza, jeśli korzystamy z Internetu dużo, płatny, porządny antywirus będzie najlepszym wyjściem. Tym bardziej, że roczna licencja nie powinna być dla nas bardzo dużym kosztem.

Wtyczki do ochrony prywatności to podstawa

Witryny, które odwiedzamy, uzyskują dostęp m.in. do naszego IP, a także innych danych. Ciasteczka „śledzą nas” na różnych witrynach, tworząc nasz profil marketingowy, na podstawie którego później otrzymujemy reklamy precyzyjnie dopasowane do naszej osoby.

Można temu jednak zapobiec, decydując się na odpowiednie wtyczki do ochrony prywatności w przeglądarce. Są one darmowe, łatwo dostępne i szczególnie przydadzą się, jeśli korzystamy z Google Chrome, czyli przeglądarki, która jest najbardziej na bakier z prywatnymi danymi użytkowników.

Wtyczki warte rozważenia to między innymi Ghostery, Privacy Badger oraz Disconnect. Zawsze warto zainstalować także dobrą wtyczkę blokującą reklamy, która po pierwsze jest skuteczna, a po drugie nie gromadzi i sprzedaje naszych danych. Świetną opcją jest na przykład uBlock Origins. Więcej na temat wtyczek chroniących prywatność można poczytać na portalach technologicznych, takich jak Tech Polska. Ich instalacja niczego nie kosztuje i jest bardzo prosta oraz szybka, więc zdecydowanie warto się nimi zainteresować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here