Jak czyścić sprzęt elektroniczny?

Regularne czyszczenie smartfonów, telewizorów, czy też komputerów może skutecznie przedłużyć ich żywotność. Warto pamiętać, że brudny sprzęt elektroniczny to nie tylko niezbyt estetyczny wygląd, ale także ryzyko uszkodzenia znajdujących się wewnątrz elementów. Użycie niewłaściwych środków również może zaszkodzić elektronice. Jak czyścić sprzęt, żeby go nie uszkodzić i móc korzystać z niego jeszcze przez wiele lat?

Czyszczenie ekranu

Sposób czyszczenia powinien zależeć przede wszystkim od rodzaju ekranu. W każdym przypadku należy jednak kategorycznie unikać płynu do naczyń, nadmiaru wilgoci, chusteczek nawilżanych, ręczników papierowych oraz specyfików, które nie zostały przeznaczone do konkretnego sprzętu. Ekrany LCD mogą zostać zarysowane, jeśli wyczyści się je zwykłym ręcznikami kuchennymi.

Czyszczenie sprzętu wewnątrz

Bardzo ważną czynnością, zapobiegającą spowolnieniu pracy sprzętu elektronicznego, jest czyszczenie go wewnątrz. Niekoniecznie dotyczy to oczywiście nowoczesnych telewizorów i smartfonów, których obudowy często trudno zdjąć, jednak warto regularnie czyścić części elektroniczne komputera. Nagromadzenie się kurzu może powodować nadmierne nagrzewanie się sprzętu i w konsekwencji prowadzić nawet do awarii.

W wielu przypadkach świetnie sprawdzi się sprężone powietrze, które bez żadnych uszkodzeń skutecznie pozbędzie się kurzu i brudu. Na pewno przyda się również pasta termoprzewodząca, która służy do wypełniania połączeń między procesorem i radiatorem, a także zapewnia odpowiedni poziom chłodzenia. W przypadku braku wiedzy na temat budowy komputera, sprzęt można oddać w ręce profesjonalnej firmy zajmującej się czyszczeniem elektroniki.

Czyszczenie obudowy

Wiele osób traktuje obudowę po macoszemu i używa do czyszczenia wszystkiego, co znajdzie się pod ręką. To ogromny błąd, ponieważ zastosowanie niewłaściwych produktów może skończyć się zarysowaniem sprzętu lub nawet awarią. Kategorycznie należy unikać nadmiaru wilgoci, czyli np. przecierania mokrą szmatką. Nawet niewielka ilość wody może dostać się pod obudowę i spowodować zwarcie lub inne trwałe uszkodzenia. Śmiało można korzystać natomiast ze specjalnych chusteczek oraz suchych lub delikatnie wilgotnych ściereczek, które nie zarysują obudowy. Jeśli przez otwory w obudowie widać nagromadzony kurz, to można go usunąć przy pomocy sprężonego powietrza, które świetnie sprawdza się także w czyszczeniu klawiatury. Warto pamiętać o tym, że regularne czyszczenie obudowy może zapobiegać przedostawaniu się kurzu wewnątrz sprzętu, co pomaga skutecznie chronić części elektroniczne przed przegrzaniem lub uszkodzeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here