Dwie karty graficzne w komputerze. Warto?

Gracze komputerowi stanowią zdecydowaną większość obecnych użytkowników komputera. I choć dane mogą dziwić, potrzeba rozrywki na najwyższym poziomie tkwi w każdym z nas. Maniacy komputerowych gier niejednokrotnie zadają sobie pytanie: czy w komputerze warto zainstalować jedną kartę graficzną z wysokiej półki, czy raczej lepiej zdecydować się na dwie karty ze średniej półki cenowej? O jednoznaczną odpowiedź na pytanie trudno. Warto jednak przeanalizować to, co dzieje się na rynku.

Oczywiście możliwość montażu dwóch kart można zaobserwować już od kilku lat – wszystko dzięki dwóm technologiom: SLI w przypadku Nvidii i CrossFireX w przypadku AMD. Na to rozwiązanie zdecydują się głównie użytkownicy bardzo wydajnych komputerów, choć propozycja może spotkać się także z uznaniem osób posiadających zdecydowanie starsze sprzęty.

Zastanawiając się nad montażem dwóch kart graficznych zdać sobie należy sprawę, że musimy zamontować dwa identyczne modele kart, np. dwie karty GTX 960.
W przypadku SLI lub CrossFireX niezbędny staje się zakup płyty głównej wyposażonej w dwa złącza PCI-Express i obsługą którejś z technologii. Standard ten jest powszechnym rozwiązaniem w przypadku droższych modeli.

Istotnym wskaźnikiem montażu kart jest zasilanie. Tu pamiętać trzeba, że właśnie karta graficzna jest podzespołem pobierającym największą ilość energii. Wybierając kartę graficzną, zdecydujmy się także na wybór odpowiedniego zasilacza. Kupując dwie karty graficznej, zakup zasilacza również powinien być bardzo przemyślany. Taki zasilacz powinien oznaczać się mocą przynajmniej 900 W.

Zakup dwóch kart przy składaniu komputera będzie kluczowy wówczas, gdy mówimy o zakupie dwóch bardzo wydajnych egzemplarzy. Jeśli zaś czeka nas inne wyzwanie – modernizacja komputera, już wtedy zakup drugiej kartu graficznej ze średniej półki cenowej ma większy sens. Tu jednak zakup karty wiązać się będzie z zakupem wydajniejszego zasilacza, a nowa karta graficzna pozwoli korzystać z lepszych technologii i obsługi nowocześniejszych standardów.

A kiedy zakup jednej karty będzie najrozsądniejszym rozwiązaniem? Wtedy, gdy interesujące nas gry nie obsługują technologii SLI lub CrossFireX. Druga karta nie zawsze musi wiązać się z korzyściami. Nierzadko będzie raczej dość kłopotliwą inwestycją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here