Sitodruk jest jedną z najpowszechniejszych technik znakowania odzieży, dlatego postanowiliśmy pokłonić się nad procesem druku sitowego i przedstawić, jak on wygląda.

Kilka słów o sitodruku

Sitodruk towarzyszy nam od setek lat. Prawdopodobnie powstał on na terenach Japonii. Za twórców sitodruku uznaje się Yuzensai Miyasaki oraz Zisukeo Hirose. Sitodruk początkowo był wykorzystywany tylko w poligrafii. Następnie zyskał uznanie wśród artystów plastyków.

Niezbędne elementy potrzebne w sitodruku

Aby wykonać znakowanie techniką sitodruku, należy przygotować następujące elementy:

Siatka do sitodruku – siatka ta wykonana jest zazwyczaj z nylonu, poliestru lub metalu. W druku sitowym siatki zawierają od 100 do 150 włókien na centymetr.

Forma drukowa – Proces przygotowywania formy drukowej polega na pokryciu miejsc (oczek) nie drukujących. W ten sposób tworzony jest szablon, który następnie pokrywany jest farbą. Proces ten wymaga sporej wiedzy, którą możecie znaleźć pod adresem https://www.reflect.pl/przygotowanie-naswietlanie-sita.html.

Farby do sitodruku – obecnie na rynku najbardziej powszechnymi są dwa rodzaje farb: farby plastizolowe oraz farby wodne. Farby te bardzo często są stosowane naprzemiennie ze względu na swoje właściwości. Należy dobrać odpowiednią mieszanką farb, aby osiągnąć dany efekt.

Wszystkie powyższe elementy należy wykonać bardzo starannie. W innym przypadku mogą pojawić się niedoskonałości w sitodruku, a tego nie chcemy.

Proces znakowania w druku sitowym

Podczas procesu znakowania np. koszulek, farba rozprowadzana jest na całej powierzchni siatki, która jest nałożona na koszulkę. Następnie raklem farba ta jest przeciskana przez wolne oczka siatki. W ten sposób farba wyłącznie w pożądanych miejscach pokrywa koszulkę. Jak widzisz, sam proces znakowania jest łatwy.

Po wykonaniu druku, należy bardzo starannie usunąć szablon z sita. Szablon usuwa się za pomocą odwarstwiacza oraz wody. Jest to delikatne zajęcie, ponieważ poprzez chwile nieuwagi można zniszczyć sito.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here