Jaka karta graficzna do obróbki wideo?

Efektowną obróbką wideo współcześnie interesuje się coraz więcej osób. I nie ma w tym nic dziwnego – popularność youtuberów i innych blogerów nieustannie rośnie, stąd też zainteresowanie ciekawymi publikacjami w sieci jest na topie.

W temacie obróbki wideo niezbędny jest wyjątkowo wydajny komputer wyposażony w szybką kartę graficzną. Niemal wszystkie z popularnych dziś programów wykorzystują moc układów GPU – dzięki nim właśnie znacznie skrócić można czas powstania nowego filmu.

W jaką kartę graficzną warto dziś zainwestować? Tu warto wiedzieć, że nie zawsze zakup najdroższego modelu jest koniecznością. Jeśli chcemy korzystać głównie z YouTube’a czy Vimeo, wystarczy zakup karty ze średniej półki cenowej, np. Nvidia GeForce GTX 960 lub Nvidia GeForce GTX 970. Tak samo dobrze sprawdzą się karty graficzne AMD Radeon, bo wiele programów obsługuje jednocześnie technologię CUDA (tylko w kartach Nvidia), a także OpenCL.

Dobrym zakupem będzie również Radeon R9 280X lub Radeon R9 380.

Jeśli zaś grafiką komputerową chcemy zająć się bardziej profesjonalnie, warto wybrać polecane modele Nvidia – Quadro, jak i AMD – FirePro, które w swojej ofercie mają dedykowane modele GPU. Karty te stworzono z myślą o zastosowaniu profesjonalnym, które obsługują mnóstwo nowych technologii i mechanizmów. Takich kart nie znajdzie się w modelach komputerów dedykowanych głównie graczom komputerowym, o czym warto pamiętać podczas wyboru i zakupu.

A czy do zastosowania domowego wystarczą jedynie karty graficzne stworzone z myślą o grach komputerowych? Odpowiedź może być tylko jedna: oczywiście.

Podczas zakupu jednak warto dobrze wiedzieć, jakie przeznaczenie karty planujemy i z jak bardzo zaawansowanych technologii chcemy korzystać. Tu warto pamiętać, że bardziej profesjonalne zastosowanie wymaga nie tylko bardziej wydajnego i optymalnego sprzętu, ale również karty graficznej zdecydowanie droższej. Takiej nawet, której koszt opiewać może na kilka, jak nie kilkanaście tysięcy złotych. Stąd też ostateczny wybór nie może być przypadkowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here