Jaki dysk twardy warto kupić?

Dane zawarte w komputerze powinny znajdować się w wyjątkowo dobrze strzeżonym miejscu. Standardem jest dysk twardy. Dobrze, by był jak najbardziej wydajny i wysokiej jakości. To właśnie wtedy nie dość, że wszystko się na nim zmieści, to także będzie można w możliwie najkrótszym czasie uzyskać dostęp do niezbędnych danych.
Wybierając dysk twardy określić musimy nasze preferencje. Warto wiedzieć więc, czy zależy nam głównie na szybkim dysku, czy priorytetem jest dla nas pojemność dysku.

Standardowy dysk twardy określany jest mianem HDD. Jego istotą jest złożenie z kilku dysków magnetycznych, które działają poprzez obrót z bardzo dużą prędkością. I właśnie tego rodzaju dyski świetnie sprawdzają się w przypadku przechowywania dużej ilości danych.

Dysk HDD wyróżnia zamknięcie w szczelnej, dość grubej obudowie, w której znajduje się m.in. silnik obracający talerzami. Co jest główną wadą tego rodzaju rozwiązania? Duża awaryjność i nikła odporność na uszkodzenia. Dyski te działają bardzo precyzyjnie, stąd mogą być szybko uszkodzone. Do tego emitują sporo ciepła i pracują głośno.
Zaletą dysków HDD jest ich ogromna pojemność, z powodzeniem więc odnajdą się w roli pokaźnego magazynu danych.

Nowsze rozwiązania technologiczne związane są z formułą SDD. Dyski te nie posiadają talerzy magnetycznych i są zdecydowanie bardziej wytrzymałe niż ich poprzednicy – dyski HDD. Co więcej, są też rozwiązaniem bardziej ekonomicznym – zużywają dużo mniej energii, pracują niemal bezgłośnie i bardzo szybko.

Oczywiście nie może być tak, że nie mają wad. Ich podstawowym mankamentem może być cena – są dużo droższe niż dyski HDD.

Na rynku komputerowym znajdziemy ponadto również dyski hybrydowe, wyposażone w niewielką ilość pamięci SDD i dużą ilość pamięci dedykowaną danym.

Przy zakupie dysku twardego warto orientować się również w występujących kilku rodzajach złącz, dedykowanym tym dyskom właśnie. Kupując dysk zwróćmy uwagę na to, by miał takie samo złącze, jakie znajduje się w płycie głównej. Najczęściej spotykanym pozostaje jednak złącze SATA.

Wybierając optymalną pojemność dysku, dość trudno sprecyzować właściwe dane. Wydaje się, że standardowemu użytkownikowi komputera wystarczy pojemność 128 GB, ale to uzależnione jest zarówno od indywidualnych potrzeb, jak i możliwości finansowych.

Ponadto warto wiedzieć, że dyski twarde wyposażone są w pamięć podręczną, tzw. cache. Im większa wartość takiej pamięci, tym dysk pracuje bardziej wydajnie. Analizując to kryterium, warto zdecydować się na dysk o pamięci 16 MB.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here