SATA jest szeregową magistralą komputerową. Obecnie w sprzedaży znaleźć można dyski twarde korzystające z różnych generacji tego interfejsu. Czy jednak, podczas składania sprzętu komputerowego, warto zdecydować się na SATA II, czy zainwestować w nowsze SATA 3?
SATA służy głównie do komunikacji pomiędzy płytą główną, a innymi podzespołami komputera. Wykorzystywany jest zarówno w przypadku talerzowych dysków HDD, jak i dysków SSD, wyposażonych w technologię półprzewodnikową.
Kontrolery z magistralą SATA 1 dostępne są wciąż w sprzedaży. te osiągają szybkość maksymalną 1,5 Gbit/s, czyli 150 MB/s. Nowszy standard SATA II to standard dwa razy większej szybkości, najnowszy SATA 3 zaś generuje transfer rzędu 6 Gbit/s, czyli 600 MB/s. To znaczy, że SATA 3 pozwala na dwukrotnie wyższą maksymalną przepustowość transferu niż w przypadku poprzedniej generacji magistrali i czterokrotnie szybszą od SATA 1.
Przy projektowaniu nowego standardu SATA zachowano kompatybilność wsteczną. Ta oznacza możliwość korzystania z dysków w standardzie SATA 3 bez konieczności zakupu nowej płyty głównej i dysku twardego.
Użytkownicy komputera mogą więc kupić nowy dysk wykorzystujący interfejs SATA 3 i podłączyć go do płyty głównej z SATA II oraz odwrotnie. Zdarza się, że dyski twarde z SATA 3 mogą działać też w standardzie SATA 1, ale w przypadku dysków typu SSD należy sprawdzić działanie przed zakupem.
Inwestycja w SATA 3 niesie ze sobą dwa razy wyższą przepustowość transferu i to jest czynnik zapewniający o tym, że warto zainteresować się tą inwestycją. Jednak nie zawsze to się opłaci.
Wyższe transfery najczęściej bowiem wiążą się z droższymi dyskami SSD.
Oczywiście różnica między transferem w SATA 3, a SATA II zauważalna będzie głównie wówczas, gdy będziemy korzystać z dysków SSD najwyższej klasy. Jeśli zaś dysk oferuje wyższy transfer niż 300 MB/s, to taki transfer będzie można uzyskać korzystając jedynie z najnowszego rozwiązania technologicznego – interfejsu SATA 3. Jeśli zaś korzystamy z dysków o przepustowości niższej niż 300 MB/s, z powodzeniem wystarczy nam zakup magistrali SATA II.