Podejmując decyzję o zainstalowaniu systemu solarnego na dachu naszego domu przed nami jeszcze kilka istotnych kroków do zrobienia. Przede wszystkim, należy obliczyć jaka moc zestawu powinna odpowiadać naszemu zapotrzebowaniu. I tutaj bardzo ważne jest, jakiego rodzaju panele PV wybierzemy. Istnieją dwie możliwości
Panele monokrystaliczne
Są to panele PV, które cechują się najwyższą sprawnością, wydajnością i długowiecznością. Niestety są one jednymi z najdroższych, ale przy wydatku rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych i planowaniu korzyści na następne dwadzieścia czy trzydzieści lat, warto w nie zainwestować. Monolityczna struktura włókien w kolektorach sprawia, że padające promienie słoneczne są lepiej pochłaniane. Wyprodukowanie tak równej struktury jest stosunkowo droższe, ale mimo to nasza inwestycja zwróci się dużą sprawnością całego zestawu.
Panele polikrystaliczne
Drugim, alternatywnym rodzajem paneli są polikrystaliczne, czy tańsze zamienniki tych pierwszych. W porównaniu do monokrystalicznych te panele PV cechują się nieco niższą sprawnością i wydajnością. Ich ogromną jednak zaletą jest cena, która plasuje się znacznie niżej. W perspektywie kilkudziesięciu lat należy jednak mieć w planach ich przynajmniej jedną wymianę. Ich struktura jest nie tak bardzo wytrzymała i może się zdarzyć, że na przestrzeni przewidywanego czasu zwrotu kosztów będziemy zmuszeni do ich wymiany. Mimo to takie rozwiązanie może okazać się nawet lepsze, niż montaż jednorazowy. Po ich wymianie bowiem sprawność całego systemu ponownie wzrasta do wartości początkowej. Warto więc dobrze przekalkulować, co w naszej opinii będzie się bardziej opłacać.
Wytrzymałość temperaturowa paneli słonecznych
Produkt, który ma za zadanie konwertowanie energii słonecznej na elektryczną musi być dobrze przygotowane do pracy w bardzo wysokich temperaturach. W lecie na dużym, w szczególności ciemnym dachu, temperatura może sięgać nawet 70 stopni. W takich warunkach nie ma miejsca na niedopracowania i panele PV są na to odpowiednio przygotowane. Właśnie w takich temperaturach ich wydajność sięga najwyższego poziomu. Wybierając producenta paneli warto dowiedzieć się, czy i w jakich warunkach są one testowane. Od ich jakości zależy sprawność całego systemu.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy