Laptop do diagnostyki samochodowej - jaki warto kupić?

Współcześnie elektronika w większości aut stanowi codzienność i nikogo nie dziwi już, że jest czynnikiem odpowiadającym za prawidłowe funkcjonowanie całości systemu samochodowego. W większości modeli aut znaleźć już możemy nie jeden, a kilka komputerów, odpowiadających za właściwą pracę pojazdu. Konieczność posiadania odpowiednich narzędzi do diagnostyki jest dziś obowiązkiem każdego dobrego mechanika. Czym jednak warto się kierować, wybierając sprzęt do diagnostyki? I o czym warto pamiętać, wybierając odpowiedniego laptopa? O tym poniżej.

Zastosowanie komputerów w autach ma różnorodne aspekty. Z jednej strony jest to rozwiązanie bardzo dobre, bo odpowiada za zwiększenie bezpieczeństwa użytkowania. Z drugiej strony elektronika jest systemem bardzo awaryjnym. Jakkolwiek by nie było, laptop stanowi podstawę działalności współczesnych warsztatów samochodowych.

Złącza stanowią najistotniejszy element każdego laptopa dedykowanego diagnostyce. Tu jednak podkreślić należy, że każdy komputer do warsztatu powinien być wyposażony przede wszystkim w jedno złącze – COM, określane też mianem RS-232. Zapewnia ono stabilny transfer i doskonałą łączność, i pomimo tego, że nie jest wyjątkowo szybkie, w warsztatach sprawdza się znakomicie i warsztatom właśnie jest dedykowane.
Alternatywą dla złącza COM pozostaje USB wyposażone w odpowiednią przejściówkę. Tu jednak zauważyć można pewien szkopuł – nie zawsze działa prawidłowo. Stąd też dobrym rozwiązaniem pozostaje zakup komputera wyposażonego w złącze COM oraz wiele złączy USB.
W dobrym laptopie warto też szukać możliwości korzystania z modułu Bluetooth czy WiFi. Nowoczesne technologie spotkać dziś można na każdym kroku.

Dobry laptop do warsztatu samochodowego powinien być także mega wytrzymały. Dlaczego? Warunki panujące w warsztatach raczej nie należą do najlepszych – pełno tu pyłów, różnorodnego brudu czy drobinek metali. To czynniki, które doprowadzić mogą do szybkiego uszkodzenia laptopa. Warto więc wybierać spośród takich modeli, które są dedykowane pracy szczególnie w trudnych warunkach.
Wśród wyjątkowo wytrzymałych modeli poleca się laptopy z serii Durabook, Panasonic ToughBook czy też Dell Rugged. Ich podstawową wadą jest jednak cena – i nie każdy może pozwolić sobie na ich zakup.

Nie jest jednak tak, ze specjalnie wzmocniony laptop to konieczność zakupu. Nierzadko zainteresować się warto laptopami klasy biznesowej i te właśnie oznaczają się również mocniejszą obudową ze względu na częste podróżowanie wraz z właścicielem. Tu warto wspomnieć o takich modelach jak: Hewlett-Packard z serii ProBook, Dell Latitude lub Lenovo ThinkPad.

O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając laptopa do warsztatu samochodowego? Ma być odpowiednio wydajny, dlatego warto zainwestować w procesor z serii Core i5, przez co uzyska się dostęp do dużego zapasu mocy. Dobrze sprawdzają się także procesory z linii Intel Core i3. Nie warto jednak kupować nic słabszego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here