Aby komputer stacjonarny pracował ciszej.

Choć nowsze modele komputerów stacjonarnych pracują coraz ciszej, większość hałasu w pracy komputera pojawia się podczas pracy wentylatorów lub dysków twardych. Okazuje się jednak, że niedużym kosztem można zminimalizować hałas powstały podczas pracy komputera – wystarczy dokupić dodatkowe akcesoria lub wymienić niektóre z podzespołów.

Konieczność zniwelowania hałasu pojawia się zwłaszcza wówczas, gdy mowa o pracy na komputerach starszej generacji i sprzętach, które zalicza się raczej do tańszych.

Od czego należy zacząć, jeśli zależy nam na wyciszeniu komputera? Od starannego oczyszczenia jego obudowy. Czynność ta sprawi, że podzespoły już od pierwszej chwili zaczną pracować ciszej. Czyszcząc obudowę warto zwrócić także uwagę na to, czy wentylatory pracują z pełną szybkością, czy może dostosowują się do warunków. A czyszczenie obudowy najskuteczniej wykonać można przy użyciu sprężonego powietrza.

Który z podzespołów generuje dużo hałasu? Tu z pewnością wyróżniają się wentylatory, znajdujące się obudowie oraz dołączone zarówno do procesora, zasilacza czy karty graficznej. Na początku warto zainwestować w wymianę tzw. coolerów. Preferowana wielkość może wahać się od 92 do nawet 120 mm. Tu należy podkreślić, że nowe wiatraki pracować będą zdecydowanie ciszej niż te zamontowane przez producenta.

Oczywiście jako alternatywę warto przemyśleć temat chłodzenia pasywnego, które nie powoduje hałasu. Tu jednak jest pewne ale – rozwiązanie to nie sprawdzi się raczej w komputerach dedykowanych graniu bądź pracy przy obróbce graficznej.

Ciekawym rozwiązaniem, którego szukać możemy już podczas zakupu komputera, pozostaje mata wygłuszająca. Ta montowana jest w środku obudowy i odpowiada za komfortowe wyciszenie wszelkich drgań i zwiększenie cichej pracy podzespołów. W obudowie zamontować można również gumowe nóżki bądź umieścić komputer na tłumiącym dźwięki, miękkim dywanie czy chodniczku.

Podzespołem generującym pokaźne źródło hałasu jest często także dysk twardy. I choć sprzęt HDD pojawia się zazwyczaj w starszych modelach, pracuje też dużo głośniej, niż półprzewodnikowe dyski SSD, montowane w nowocześniejszych komputerach.
Jeśli myślimy o zwiększeniu wydajności naszego sprzętu, wymiana HDD na SSD będzie miała rację bytu, choć będzie wiązać się także z dość dużymi kosztami. Nie każdy jednak potrzebuje wyjątkowego dużego dysku we własnym komputerze.

Na wyciszenie komputera jest wiele sposobów. Dużo da wyczyszczenie wszystkich podzespołów oraz montaż nowych wentylatorków. Chłodzenie pasywne w duecie z matą wygłuszającą również ma rację bytu. Teraz pozostaje tylko wybrać to, co jest w granicach naszych możliwości finansowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here