Poznaj techniki druku cold stamping i hot stamping
Techniki tłoczenia na zimno i na gorąco umożliwiają uzyskanie podobnego efektu. Z pierwszej z nich korzystają firmy farmaceutyczne i spożywcze. Drugą możemy zobaczyć na książkach, biletach MPK i kosmetykach. Poznaj specyfikę obydwu metod.

Na czym polega technika tłoczenia na chłodno

Tłoczenie na chłodno, inaczej cold stamping, jest techniką druku. Dzięki niej na tworzywo możemy nanieść warstwę dekoracyjną. Niezbędny do tego specjalny klej, ze strukturą wzmocnioną przez promienie UV. Nakładanie kleju odbywa się przy użyciu metody offsetowej lub fleksograficznej. Po złączeniu nadrukowanego kleju i kleju znajdującego się na folii następuje oderwanie barwnika. Na tym, w telegraficznym skrócie, polega omawiana metoda. Jej zaletą jest względnie niski koszt całego zabiegu. W tej kwestii omawiana technika ma przewagę nad hot stampingiem, czyli tłoczeniem na gorąco, które można określić mianem konkurencyjnej metody.

Tłoczenie na zimno jest metodą uszlachetniania folii i można je wykonać w krótkim czasie. Wielu producentów kosmetyków i alkoholi korzysta z niej, by polepszyć jakość druku folią. W ten sposób można zdobić materiały, które łatwo ulegają zniszczeniu pod wpływem wysokich temperatur. Jest to sprawdzona metoda uszlachetniania druku i zabezpieczania produktów. Co więcej, w tej sposób można je także estetycznie znakować.

Hot stamping, czyli tłoczenie na gorąco – sprawdź, na czym polega

Hot stamping, inaczej hot print lub termodruk, to kolejna technika, której zadaniem jest uatrakcyjnienie jakości druku. Jak wskazuje sama nazwa, cały zabieg odbywa się pod wpływem ciepła, które odgrywa kluczową rolę w całym procesie. Do tłoczenia na gorąco potrzebna jest folia hot-stampingowa i wypukłe matryce, umożliwiające przewodnictwo cieplne. Matryca, po rozgrzaniu do 100 stopni Celsjusza, wytłacza na folii wzór, który następnie wystarczy przykleić do przedmiotu. Z techniki korzystają m.in. artyści zajmujący się litografią. Dzięki stemplowi matrycowemu można podgrzać obraz, zanim jeszcze trafi na folię holograficzną. Zaletą metody jest jej nieszkodliwość dla środowiska, gdyż wymaga użycia jedynie suchych materiałów.

Do przeprowadzenia hot-stampingu niezbędne są wspomniane matryce z metalu lub specjalnej gumy silikonowej. Niemniej jednak mogą również być bezpośrednio formowane. Matryce umożliwiają wykonanie niezwykle szczegółowych wydruków. Co do folii, to można użyć folii metalowych i niemetalicznych.

Tłoczenie na gorąco czy na zimno – którą z metod wybrać?

Obydwie metody umożliwiają uzyskanie podobnego efektu. Jednak hot stamping umożliwia nieco więcej, gdyż nadaje się zarówno do gładkich, jak i fakturowych powierzchni. Możemy ją zobaczyć m.in. na okładkach książek, biletach MPK i kartach kredytowych. Z kolei metodę tłoczenia na zimno stosuje się głównie przy produkcji etykiet spożywczych, farmaceutycznych i kosmetycznych. Jej zaletą jest możliwość uzyskania wysokiego połysku, który przekłada się na lepszy wygląd produktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here