IT, czyli technika informatyczna, to branża, która większości osób kojarzy się z pracą głównie w charakterze programisty. I owszem, jest to prawdą. Ale sami programiści nie byliby w stanie wykonać wszystkich niezbędnych zadań. Dlatego branża potrzebuje również innych specjalistów, w tym m.in. handlowców, którzy zajmą się kontaktem z klientem oraz sprzedażą gotowych produktów (jak np. aplikacje lub oprogramowanie).
Charakterystyka branży IT
Jak łatwo zauważyć technologia informacyjna kojarzy się ze specjalistyczną wiedzą i umiejętnościami. W charakterze programisty pracować może jedynie osoba, która doskonale zna się na tym co robi. Nie do końca ważne jest ukończenie studiów wyższych, wielu programistów to także osoby, które mają ogromną wiedzę zdobywaną jednak nie w uczelnianych murach, a w praktyce. Programiści to często pasjonaci, dla których praca to coś więcej niż źródło utrzymania.
Konieczność posiadania specjalistycznej wiedzy sprawia, że rynek IT jest zdecydowanie rynkiem pracownika. W takim przypadku to pracodawca martwi się, aby znaleźć osobę godną uwagi i zaufania, która posiada odpowiednią wiedzę do wykonywania określonych obowiązków. Dzięki temu warunki zatrudnienia są naprawdę korzystne. Ale dotyczy to nie tylko programistów, wystarczy przeglądnąć oferty pracy np. na oferty GoWork aby stwierdzić, że także przedstawiciele handlowi w branży IT mogą liczyć na ciekawe oferty pracy.
Przedstawiciel handlowy w branży IT
Handlowiec, który podjąłby pracę na stanowisku handlowca w branży IT z całą pewnością musi zmierzyć się z dość trudnym zadaniem. Sprzedaż produktów z tej dziedziny nie należy do zadań łatwych, szczególnie, że powstałe wytwory często dedykowane są dla określonych grup lub są rozwiązaniami specjalistycznymi. Handlowiec w branży IT musi mieć ogromną wiedzę, wiedzieć, do jakiej grupy docelowej musi dotrzeć, a także posiadać określone cechy, które pozwolą zbudować relację z klientem, co skutkować może nawiązaniem długofalowej współpracy.
Przedstawiciel handlowy w każdej branży powinien posiadać określone cechy. Komunikatywność, wysoka kultura osobista, umiejętność tłumaczenia i cierpliwość w każdej sytuacji są najważniejsze. Do tego oczywiście wiedza merytoryczna, odpowiednia do branży, którą dana osoba reprezentuje.
Analizując sytuację w branży łatwo zauważyć, że boryka się ona z dużym problemem i brakiem pracowników, którzy mogliby skutecznie zająć się sprzedażą, chociaż brak handlowców to bolączka również innych dziedzin. Dodatkową trudnością w branży IT jest konieczność posiadania dużej, specjalistycznej wiedzy, bo handlowiec powinien znać się na tym, co sprzedaje. Tylko w takiej sytuacji można produkty sprzedać skutecznie oraz zbudować relację z potencjalnym klientem. Relacje w handlu to podstawa sukcesu, a rzetelność i wiedza przedstawiciela handlowego są bardzo istotnymi czynnikami, które mogą zadecydować o sukcesie.
Zarobki przedstawicieli handlowych w branży IT
Przedstawiciele handlowi w branży IT z racji tego, że powinni posiadać odpowiednią wiedzę specjalistyczną pozwalającą skutecznie i efektywnie realizować powierzone zadania w zakresie sprzedaży to grupa pracowników, którzy zarabiają naprawdę dobrze. IT, telekomunikacja, a także technika czy produkcja to branże, w których warunki zatrudnienia, głównie płacowe są naprawdę interesujące i plasują się na czele zarobków wśród przedstawicieli handlowych w różnych branżach.
Pracodawcy szukając odpowiednich i kompetentnych pracowników przykładają wiele uwagi do konstruowania ofert, aby zachęcić potencjalnych kandydatów do aplikowania na stanowisko w ich firmie. Motywacja finansowa jest jedną z najczęściej stosowanych, jednak coraz większe znaczenie zyskują również pozapłacowe korzyści, jak prywatna opieka medyczna czy dofinansowanie np. do pakietu multisport. Często pracodawcy oferują pracownikom dostęp do doskonałej kawy, owocowe czwartki/piątki czy inne dni, a także auto służbowe, z którego mogą korzystać także w życiu prywatnym.