Drupal jest zaawansowanym CMS-em, czyli systemem zarządzania treścią. Po czystej instalacji skryptu dostajemy do dyspozycji wiele ciekawych podstawowych modułów. Niezbędna jednak okazać się może instalacja dodatkowych rozszerzeń, które usprawnią funkcjonowanie całego systemu. W poniższym artykule podpowiadamy jakie moduły należy dodać zaraz po instalacji Drupala.

Drupal jako CMS

Drupal jest jednym z najbardziej rozwiniętych CMS-ów. Skrypt ten oparty jest o środowisko Open Source, przez co wybierany jest w większości przypadków przez programistów, a nie zwykłych użytkowników chcących stworzyć własnego, małego bloga. To co odróżnia ten system od innych to przede wszystkim zaawansowany system segmentów, tj. node oraz taksonomii. Taksonomia to rozbudowane moduły, których główną rolą jest uporządkowanie treści według kategorii. Dzięki swoim właściwościom Drupal automatycznie tworzy kanały RSS dla całej strony łącznie z kategoriami oraz forami.

Niezbędne moduły do Drupala

Instalacja modułów w Drupalu jest bardzo prosta. Po zalogowaniu się do panelu administracyjnego przechodzimy do admin/models/install, a następnie korzystając z pola wysyłania pliku wybieramy moduł, który chcemy zainstalować. Możemy również w odpowiednim polu podać adres URL do gotowej paczki, która ma zostać zainstalowana na stronie.

PathAuto

Adresy URL mają duże znaczenie w kwestii pozycjonowania. Moduł PathAuto automatycznie generuje przyjazne URL-e, które pomagają w zajmowaniu wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania.

Page Title

Moduł Page Title pozwala na otrzymanie pełnej kontroli nad znacznikami meta title. Podobnie jak w przypadku modułu PathAuto mamy możliwość wykorzystywania wzorców, co pozwala na automatyczne definiowanie tytułów.

Google Analytics

Google Analytics to najbardziej rozwinięte narzędzie pozwalające na zaawansowaną analitykę statystyk strony. Moduł pozwala na zamieszczenie kodu śledzącego na swojej witrynie.

XML Sitemap

Moduł XML Sitemap pozwala na stworzenie mamy strony oraz wysłanie jej do robotów przeglądarek. Ma to znaczny wpływ na indeksowanie naszej witryny w popularnych wyszukiwarkach, takich jak np. Google.

Chaos Tool Suite

Duża część modułów do Drupala wymaga odpowiedniego zestawu bibliotek oraz narzędzi. Chaos Tool Suite jest właśnie taką biblioteką.

Administration Menu

Moduł Administration Menu udostępnia użytkownikowi bardziej zaawansowany pasek nawigacyjny Drupala.

ShareThis

Social media są teraz nierozłącznym elementem marketingu internetowego. Moduł ShareThis pozwala na dodanie na blogu przycisków do dzielenia się treścią na kanałach społecznościowych.

MailSystem

Dzięki modułowi MailSystem można stworzyć szablony i motywy wysyłanych klientom maili. Za pomocą tego rozszerzenia możemy swoim klientom wysyłać newslettera.

Podsumowanie

Powyższe moduły są wręcz niezbędne do tego, by rozwijać swoją stronę na systemie Drupal. Dodać je należy od razu po instalacji tego CMS-a. Drupal CMS jest bardzo zaawansowanym systemem zarządzania treścią, dlatego zainstalowanie dodatkowych modułów jest wręcz niezbędne, by móc odpowiednio rozwinąć swoją stronę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here