W dzisiejszych czasach jesteśmy narażeni na wiele zagrożeń. Coraz więcej osób skupia się na tych w sieci – hakerach, stalkowaniu czy cyberbullyingu. To poważne zagrożenie, jednak nie możemy zapominać o niebezpieczeństwach w świecie rzeczywistym. Jak się bronić przed różnymi typami przemocy i zagrożeń?
Zagrożenia w internecie
Na co powinniśmy uważać? Przed jakimi zagrożeniami ostrzegać dzieci?
-
Stalking. W ostatnich latach słowo „prywatność” ma nieco inne znaczenie niż w przeszłości – dziś chętnie dzielimy się niemal całym swoim prywatnym życiem na portalach społecznościowych. Ludzie publikują zdjęcia nowo narodzonych dzieci, swoich mieszkań, samochodów, informują na bieżąco, gdzie są i co robią. Takie informacje chętnie wykorzystują przestępcy i stalkerzy. Stalking to uporczywe nękanie, prześladowanie, które może wręcz zagrażać bezpieczeństwu stalkowanej osoby.
-
Hakerzy. To ludzie posiadający dużą wiedzę – hakerem nie może zostać każdy. Wiedzą, jak zaatakować komputer czy strony internetowe, aby zdobyć ważne informacje. Mogą wykraść hasła i inne cenne dane, narażając nas przy tym na straty.
-
Pedofilia. Alarmujmy odpowiednie służby, jeśli tylko coś zwróci naszą uwagę i wzbudzi niepokój. Pedofilia to bardzo poważne przestępstwo, a w dzisiejszych czasach większość pedofilów działa właśnie przez internet, kontaktując się z niczego nieświadomymi dziećmi, które zwykle są ufne i łatwowierne.
-
Fałszywe witryny i wyłudzanie danych. Podszywanie się pod stronę internetową banku ma na celu zdobycie danych i hasła, co może dać przestępcy dostęp do naszych (i nie tylko) pieniędzy. Wyłudzanie danych często polega na wysyłaniu fałszywych komunikatów, np. z banku, że klient musi niezwłocznie podać swoje hasło.
Jak się bronić przed zagrożeniami w sieci?
Złota zasada – ostrożności nigdy za wiele. Reaguj zawsze, kiedy coś wzbudzi Twój niepokój. Nie podawaj nigdzie swoich haseł i nie udostępniaj informacji, które mogą zostać wykorzystane przeciwko Tobie. Szanuj swoją prywatność i z namysłem publikuj wszelkie treści. Wszelkie fałszerstwa i próby wyłudzenia czy nękania zgłaszaj na policję.
Zainwestuj w dobre oprogramowanie antywirusowe i regularnie je aktualizuj. Nie otwieraj załączników i linków od nieznanych nadawców – mogą się w nich kryć niebezpieczne treści. Wszystkie Twoje hasła powinny być trudne do rozszyfrowania (nie jest dobrym pomysłem używania jako hasła własnego imienia lub innych oczywistych danych).
Zagrożenia w realu – obrona własna
Poza internetem też musimy nauczyć się bronić. Samoobrona to nie tylko szybka ucieczka! Warto zainwestować w narzędzia do samoobrony. Najpopularniejszy jest gaz pieprzowy – legalny i tani. Dobrze sprawdzi się także paralizator. Cena takiego urządzenia ze średniej półki to od 150 do 300 złotych.
Inwestycja w bezpieczeństwo to najlepsza inwestycja na przyszłość – nieważne, czy chodzi o bezpieczeństwo w sieci, czy w świecie rzeczywistym.