Sposoby na przedłużenie żywotności baterii w laptopie

Bateria to element laptopa, który z biegiem czasu traci swoje właściwości oraz wydajność. Kupując laptopa, należy liczyć się z tym, że w okresie jego żywotności będziemy zmuszeni dokonać wymiany baterii na nową. O tym jak szybko to nastąpi, decyduje przede wszystkim sposób użytkowania laptopa. Zastanowimy się dzisiaj, co ma wpływ na żywotność baterii i w jaki sposób można ją podnieść.

Jak zminimalizować zużycie energii w laptopie?

Aby przedłużyć żywotność baterii w laptopie, można dokonać kilku zmian w ustawieniach, które dotyczą samego użytkowania komputera. Po pierwsze dobrze jest obniżyć poziom jasności ekranu. Szczególnie jeżeli korzystamy z laptopa głównie w trakcie dnia. Kolejnym elementem jest wyłączenie modułu Bluetooth, który niepotrzebnie zużywa energię. Co ciekawe pomóc może także odinstalowanie z komputera nieużywanych programów. Ich działanie w tle również podnosi poziom zużycia energii.

Oprócz odinstalowania zbędnych programów warto także wyłączyć podświetlanie klawiatury oraz…odłączyć wszystkie zbędne gadżety jak elektryczny kubek do kawy, odkurzacz do klawiatury, dyfuzor zapachów czy wentylator. Odłączenie zewnętrznego dysku HDD również powinno pomóc w podniesieniu żywotności baterii.

Jak zadbać o laptopa w trakcie pracy?

Laptop, jak każde inne urządzenie, źle znosi długotrwałą pracę i przegrzewanie. Zbyt wysoka temperatura komputera ma negatywny wpływ na jego wydajność oraz żywotność baterii. Pytanie tylko jak utrzymać optymalną temperaturę skoro laptop, ze względu na obowiązki służbowe, musi pracować przez wiele godzin? Rozwiązanie jest banalnie proste. Wystarczy zadbać o drożność otworów wentylacyjnych. Dopływ świeżego powietrza pozwoli unormować temperaturę komputera.

Pracując na laptopie, należy ograniczyć korzystanie z trybu uśpienia. Często, zamiast wyłączyć komputer po skończonej pracy, zostawiamy go na czuwaniu. Komputer w trybie uśpienia także zużywa energię. To powoduje szybszą eksploatację baterii. Planując kilkugodzinną przerwę w pracy, warto po prostu wyłączyć komputer. Jego ponowne włączenie zajmie przecież tylko chwilę.

Wiele mówi się również na temat sposobów ładowania baterii. Doskonale pamiętamy czasy, kiedy po zakupie telefonu komórkowego zalecane było kilkukrotne rozładowanie baterii do zera, czyli popularne formatowanie. Następnie należało ją naładować do maksimum. Baterie we współczesnych laptopach nie wymagają już takiego formatowania. Wręcz przeciwnie, nie należy rozładowywać ich do zerowego poziomu. To wpływa negatywnie na żywotność baterii. Jak przekonują fachowcy, ładowarkę należy podłączyć do laptopa, kiedy poziom baterii spadnie do 50%. Niektórzy wspominają nawet o 80%. Nie można też przesadzać w drugą stronę i cały czas trzymać laptopa podłączonego do zasilania. To również ma negatywny wpływ na baterię.

Hurtownia GSM – Warszawa 

Zużycie baterii w laptopie jest nieuniknione. Użytkownik może jedynie wydłużyć okresy pomiędzy kolejnymi wymianami. Kupując nową baterię, warto zadbać o to, aby była kompatybilna z posiadanym modelem laptopa. Dobra hurtownia oferuje szeroki wybór baterii oraz innych akcesoriów do laptopa. Specjaliści pracujący w hurtowni pomogą także w wyborze podzespołów pasujących do danego modelu komputera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here