Operator CNC jest jednym z najbardziej poszukiwanych specjalistów na rynku. Przemysł wytwórczy oraz produkcyjny z każdym dniem staje się coraz większy i potrzeba wykwalifikowanych pracowników do obsługi wprowadzanych technologii. Obróbka skrawaniem jest najpopularniejszą metodą wykorzystywaną przez duże firmy. Jak zdobyć pracę jako operator CNC? Pierwszy krok to kurs programowania CNC.
Kurs programowania CNC kompleksowo przygotowuje do zawodu. Po jego ukończeniu jest się gotowym do samodzielnej pracy na stanowisku operatora-programisty CNC i obsługi maszyn. Aby przystąpić do kursu nie potrzeba specjalistycznej wiedzy, wszystkie niezbędne treści merytoryczne zdobędzie się na miejscu.
Kurs programowania CNC – czego się nauczysz?
Jeśli posiadasz trochę wiedzy technicznej i jesteś gotowy na zdobycie nowych umiejętności, kurs programowania CNC jest najlepszą drogą do uzyskania nowego zawodu. Podczas szkolenia poznasz zasadę działania obrabiarek CNC, a także samemu będziesz na nich pracować. Dzięki zajęciom teoretycznym i praktycznym składających się na 80-godzinny kurs staniesz się wykwalifikowanym specjalistą w zawodzie.
Podstawy rysunku technicznego
Na kursie programowania CNC poznasz podstawy rysunku technicznego, które okażą się niezbędne podczas codziennej pracy. Jako programista CNC musisz trafnie odczytywać informacje zawarte na rysunku oraz bezbłędnie interpretować podane wartości. Rysunek techniczny stanowi podstawę każdego projektu. Liczy się znajomość kartezjańskiego układu współrzędnych, umiejętność określenia charakterystycznych punktów konturów oraz zdolność pisania programów na toczenie w oparciu o rysunki techniczne.
Znajomość języka angielskiego
Będąc operatorem CNC, możesz pracować zarówno w kraju, jak i zagranicą. Kurs programowania CNC uczy także branżowego języka angielskiego, dzięki czemu niezależnie od państwa, w którym będziesz pracować, i maszyny, którą będziesz obsługiwać, poradzisz sobie z zleconymi zadaniami.
Budowa i kinematyka frezarki i tokarki
Aby być specjalistą w branży, musisz wiedzieć, jak są zbudowane i jak działają frezarka oraz tokarka. Na kursie programowania CNC w obrazowy sposób dowiesz się, jak one funkcjonują, dzięki czemu okresowe przeglądy urządzeń czy drobne prace nie będą Ci straszne. W tym module kładzie się też nacisk na typy i rodzaje stosowanych narzędzi. Programując obrabiarkę CNC do pracy, ważne jest, by odpowiednio dobrać przyrządy i parametry materiału, na którym się pracuje.
Ćwiczenia na symulatorze
Ćwiczenia na symulatorze podczas kursu programowania CNC dają potężną dawkę wiedzy na temat urządzeń i przygotowują do pracy na rzeczywistych obrabiarkach CNC. Symulatory Sinumerik i Heidenhain iTNC 530 służą do nauki programowania ISO oraz pisania programów zgodnych z dokumentacją techniczną. Każdy symulator odzwierciedla system i proces technologiczny, jaki stosuje się w firmach przemysłowych.