Współczesne możliwości monitorów wyposażonych w szereg złącz do podłączenia źródła obrazu dają szerokie pole do popisu dla użytkowników komputera. Wśród nich najpopularniejsze pozostają DVI, HDMI i DisplayPort. Czym się różnią i które warto wybrać, by uzyskać najdoskonalszą jakość obrazu?
Oczywiście wybór złącza związany jest z rodzajem posiadanego przez nas sprzętu. Do telewizorów najbardziej nadaje się złącze HDMI i ono właśnie wykorzystywane jest najczęściej. Gdy mówimy o komputerach, sprawa wygląda odrobinę inaczej. Bo tu zwrócić trzeba uwagę nie tylko na to, jakiego rodzaju złącza dostępne są w monitorze, ale także jakie złącza dopuszcza karta graficzna, odpowiedzialna za obraz. Nowsze modele najczęściej wykorzystują złącze HDMI oraz DisplayPort. Starsze modele obsługują DVI, niekiedy niezbędna jest także przejściówka na D-Sub.
Złącze DVI pozwala przenosić dwa rodzaje sygnału: cyfrowy i analogowy. To dzięki niemu podłączyć można nawet nastarsze monitory CRT, wykorzystując właściwą przejściówkę.
Dziś wyróżnić można trzy opcje złącza DVI:
DVI-I – do przesyłania sygnału analogowego i cyfrowego
DVI-D – do przesyłania tylko sygnału cyfrowego
DVI-A – umożliwia przesyłanie jedynie danych analogowych
Tu warto wspomnieć, że złącze DVI występować może zarówno w specyfikacji jedno- lub dwukanałowej. Jeden kanał oznacza się przepustowością na poziomie 3.96 Gbit/s, dwa zaś -dwukrotnie większą.
Złącze DVI w najnowszej specyfikacji w zupełności wystarczy zatem do podłączenia nowego monitora. Tu jednak warto pamiętać, że interfejs ten służy przede wszystkim do przesyłania obrazu. W przypadku, gdy ważny pozostaje dla nas także dźwięk, lepiej zdecydować się na złącze HDMI.
HDMI jest standardowym rozwiązaniem do przesyłania sygnału cyfrowego. Za pomocą interfejsu przesłać można zarówno obraz, jak i dźwięk. HDMI jednak to opcja z możliwością podziału na złącze pierwszej i drugiej generacji. I choć powszechnie używa się raczej starszego wariantu, możliwości HDMI 2.0. także budzą zainteresowanie klientów. HDMI w starszej wersji ograniczone jest do rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. To może być zbyt mało, gdy chcemy cieszyć się w miarę płynnym obrazem. Do oglądania filmów jednak powinno wystarczyć.
HDMI 2.0. nadaje się do obsługi rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę. HDMI 2.0 znajdziemy dziś głównie w nowych telewizorach.
HDMI warto wykorzystywać głównie wówczas, gdy chcemy podłączyć obraz do telewizora. Może być to zarówno odtwarzacz DVD, jak i konsola do gier. Wybór zależy od nas samych.
DisplayPort utożsamiany jest z najnowszymi standardami technologii. Powstał w celu połączenia komputera z monitorem. Umożliwia przesyłanie sygnału cyfrowego, zarówno w opcji obrazu, jak i dźwięku. Wersja 1.2 interfejsu oferuje obsługę rozdzielczości 4K w 60 klatkach na sekundę, jednak DisplayPort 1.3 oferuje już możliwości znacznie większe.
Niedawno wprowadzono także nowszą wersję, pozwalającą obsługiwać obraz HDR. DisplayPort służyć będzie zatem do podłączenia nowego monitora do komputera i dedykowany jest głównie graczom pragnącym rozgrywać ulubione gry na monitorze o wyjątkowo dużej rozdzielczości.
I choć odpowiedź na pytanie, które złącze wybrać, nie jest oczywista, wybór dopasujmy do sprzętu, który posiadamy. Starsze modele korzystać będą głównie ze złącz analogowych. Nowsze zrobią użytek także z sygnału cyfrowego.